Dedalus.pl tanie książki wczytuję dane...
ISBN: 978-83-242-2235-3
Realizacja zamówienia: 48 h godzin
Sprzedanych produktów: 1
Koszt wysyłki od: 6.70 PLN
Wydawnictwo: Universitas

Ukazana w książce panorama dziejów Lwowa między 22 listopada 1918 a 31 sierpnia 1939 - od wkroczenia Wojska Polskiego do ostatniego dnia pokoju - jest kopalnią informacji o mieście zawsze wiernym i o całej historii II Rzeczypospolitej. Są to zarówno wydarzenia wielkie odbijające się echem w całej Polsce jak i drobne niewiele znaczące nawet w skali miasta ale pokazujące panującą w nim atmosferę i przybliżające życie codzienne mieszkańców. Obecna tu jest tematyka polityczna społeczna gospodarcza naukowa kulturalna obyczajowa i sportowa pojawiają się informacje o konfliktach narodowościowych aferach kryminalnych klęskach żywiołowych anomaliach meteorologicznych. Przedstawiony z imponującą szczegółowością powstały z tysięcy drobnych epizodów dzień po dniu obraz międzywojennego Lwowa łamie wiele stereotypów i nie zawsze jest zgodny z utrwalonym wizerunkiem kresowej Arkadii. Obok obrony miasta najpierw przed wojskami ukraińskimi potem przed sowiecką Armią Konną Budionnego ofiarności lwowiaków na rzecz Funduszu Obrony Narodowej rozwoju Targów Wschodnich budowy Wielkiego Lwowa popularności Wesołej Lwowskiej Fali pojawiają się fakty takie jak pogrom Żydów krwawo tłumione demonstracje bezrobotnych zamieszki antyukraińskie akcje terrorystyczne fałszerstwa wyborcze numerus clausus i getto ławkowe bezrobocie bezdomność i prostytucja. Zazwyczaj nie pamiętamy że jedyna w dziejach wizyta we Lwowie urzędującego prezydenta Rzeczypospolitej zakończyła się zamachem bombowym i kompromitującym procesem...
 
Spis treści:

Wstęp
Wykaz skrótów
Kalendarium 1918-1939
Aneksy
1. Skład Rady Miejskiej
2. Wojewodowie
3. Prezydenci miasta
4. Dowódcy Okręgu Generalnego Lwów (Okręgu Korpusu VI)
5. Inspektorzy armii
6. Starostowie grodzcy
7. Rektorzy Uniwersytetu Lwowskiego (UJK)
8. Rektorzy Szkoły Politechnicznej (Politechniki Lwowskiej)
9. Rektorzy Akademii Weterynarii (Akademii Medycyny Weterynaryjnej)
10. Arcybiskupi
11. Biskupi pomocniczy
12. Posłowie
Wykorzystana literatura
Indeks osób
Indeks rzeczowo-topograficzny
 
UNIVERSITAS 2013, ISBN: 978-83-242-2235-3, 165x240, 1162 s., oprawa miękkaKsiążka

  • ISBN: 

    9788324222353

    

 
   Wystarczy dokonać zakupu za 150 zł i zapłacić przelewem lub kartą by cieszyć się darmową wysyłką kurierską na dowolny adres w Polsce!   
 
 
 
 
 
 
 
 
   Paczka w RUCHu to usługa logistyczna umożliwiająca odbieranie paczek w ponad 3700 kiosków i saloników RUCH oraz punktów partnerskich, a także nadawanie paczek w całej sieci RUCH. Punkty zawsze są umiejscowione w dogodnych lokalizacjach - na osiedlach miejskich, w centrach handlowych, węzłach komunikacyjnych oraz w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich - tym samym Konsument ma zawsze dogodny dostęp do swojej paczki.