Dedalus.pl tanie książki wczytuję dane...
ISBN: 9788324216871
Realizacja zamówienia: 48 h dni
Sprzedanych produktów: 6
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawnictwo: Universitas

"Dzieło Jacka Woźniakowskiego to „książki i eseje, działalność naukowa, dydaktyczna i edytorska, udział w tworzeniu faktów kulturalnych, społecznych i politycznych, współbudowanie kształtu duchowości polskiej inteligencji i naszego kształtu katolicyzmu, zagospodarowywanie wszystkich przestrzeni wolności przez niezależną działalność kulturalną”. To Dzieło (pisane z dużej litery) Adam Michnik uznał w 1989 roku za jedną z najciekawszych odpowiedzi udzielonych w Polsce na pytanie, jak być intelektualistą w świecie polityki totalitarnej. Przez ponad dwadzieścia lat, które minęły od publikacji cytowanego tekstu, nie udzielono odpowiedzi na to pytanie. W międzyczasie trzeba by je nie tylko przeformułować: Jak być intelektualistą w świecie polityki w ogóle? – ale podporządkować kwestii nadrzędnej, którą życie i twórczość Jacka Woźniakowskiego uzmysławiają jasno: jak dochować wierności sobie w czasie i marnym, i podniosłym, i boleśnie rozczarowującym; w świecie, który nęci i inspiruje, i w świecie, który niepokoi i martwi?

Oddawane do rąk Czytelnika Pisma wybrane, wśród których pierwszy tekst powstał w grudniu 1939 roku, a ostatni po roku 2005, mają odpowiedź na te pytania umożliwić. Pisarstwo ich autora stanowi bowiem spoiwo i jednocześnie najpełniejszy wyraz jego życiowej postawy i działalności, znakomite świadectwo wydarzenia, jakim był i jest Jacek Woźniakowski dla wielu ludzi, którym dane było z nim pracować, współdziałać lub spotkać go w istotny sposób.

Woźniakowski uprawiał różne gatunki piśmiennictwa: prace naukowe z zakresu historii idei, literatury i sztuki poparte starannym warsztatem, eseistykę i publicystykę, dziennik podróży, reportaż, krytykę artystyczną, recenzje książkowe i filmowe, felieton, wreszcie dziennikarstwo interwencyjne i sprawozdawcze, w tym także stricte polityczne (choć to najmniej skwapliwie, z poczucia obowiązku nie zaś z temperamentu), aż po tłumaczenia literatury pięknej i naukowej, nie wspominając o wczesnych i niemal natychmiast zarzuconych próbach literackich. Twórczość tę cechuje wielostronność tematyczna, ogromna, ale nie przygniatająca czytelnika erudycja, wnikliwa obserwacja i nadzwyczajna ciekawość świata przy niezachwianej w kwestiach zasadniczych aksjologii.

 

Universitas 2011, ISBN: 97883-242-1687-1, 140x205, 2569 s., oprawa miękka

 

Pisma wybrane Tom 1-6 Jacek Woźniakowski

Książka

  • ISBN: 

    9788324216871

 

Promocja!

 

DARMOWA dostawa do punktów odbiorczych Paczki w Ruchu dla zamówień o wartości minimum 50 zł.