Dedalus.pl tanie książki wczytuję dane...
ISBN: 978-83-7731-183-7
Realizacja zamówienia: 48 h godzin
Sprzedanych produktów: 3
Koszt wysyłki od: 6.70 PLN
Wydawnictwo: Vesper

 Wspomnienia strzelca wyborowego starszego sierżanta Armii Czerwonej Josifa Josifowicza Piljuszyna ukazały się po raz pierwszy w 1958 roku pod tytułem U stien Leningrada Pod murami Leningradu a w 2004 roku moskiewskie wydawnictwo Eksmo opublikowało czwarte już wydanie pod zmienionym tytułem Snajpier Wielikoj Otieczestwienoj Snajper Wielkiej Ojczyźnianej. Jest to wyraźne świadectwo popularności i tematyki i samej książki. Wspomnienia dotyczą głównie okresu wojennego - od końca lipca 1941 do początku 1944 roku. Odniesień do wcześniejszego etapu życia jest bardzo niewiele dowiadujemy się jedynie że urodził się na Białorusi i od dawna mieszkał i pracował w Leningradzie. Nie wspomina nic o wcześniejszej służbie wojskowej ani o tym gdzie nauczył się strzelać tak by zostać zakwalifikowanym jako strzelec wyborowy. Piljuszyn opisuje wydarzenia z punktu widzenia zwykłego frontowca z niejako żabiej perspektywy. Są to działania na pierwszej linii w bezpośrednim kontakcie bojowym natomiast cele i zamiary oraz rezultaty działań wyższego szczebla są z reguły przedstawiane tak jak przekazywało żołnierzom dowództwo w tym także bilans strat przeciwnika. Stąd też i frustracja kiedy po udanym starciu otrzymują rozkaz odwrotu czy nieuzasadniona euforia w przypadku sukcesów osiąganych niewspółmiernie wysoką ceną.
 
W niektórych przypadkach pomyłki popełniane przez Piljuszyna przekonanie że wszyscy Niemcy wyposażeni są w pistolety maszynowe wiadomości o niemieckich desantach spadochronowych oddziałach szturmowych wyposażonych w pancerze żołnierzach przykutych za karę do karabinów maszynowych wynikają z powszechnie funkcjonujących legend żołnierskich i trudno się dziwić że autor chwilami widział to czego nie było. Z kolei przekonanie o ogromnej przewadze materiałowej wroga lotnictwa broni pancernej wynika z faktu że Niemcy bardzo sprawnie manewrowali siłami wcale znowu nie tak przeważającymi dominując w decydujących punktach. Wspomnienia Piljuszyna stanowią ciekawą miejscami wzruszającą i dramatyczną lekturę należy jednak pamiętać że były spisywane w określonym dość specyficznym czasie przy udziale redaktora dbającego o ideologiczną czystość dzieła.
 
- fragmenty wstępu do polskiego wydania pióra Sławomira Kędzierskiego
 
Vesper 2014, ISBN: 978-83-7731-183-7, 140x205, 382 s., oprawa miękka


Książka

  • ISBN: 

    9788377311837

    

 
   Wystarczy dokonać zakupu za 150 zł i zapłacić przelewem lub kartą by cieszyć się darmową wysyłką kurierską na dowolny adres w Polsce!   
 
 
 
 
 
 
 
 
   Paczka w RUCHu to usługa logistyczna umożliwiająca odbieranie paczek w ponad 3700 kiosków i saloników RUCH oraz punktów partnerskich, a także nadawanie paczek w całej sieci RUCH. Punkty zawsze są umiejscowione w dogodnych lokalizacjach - na osiedlach miejskich, w centrach handlowych, węzłach komunikacyjnych oraz w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich - tym samym Konsument ma zawsze dogodny dostęp do swojej paczki.