Dedalus.pl tanie książki wczytuję dane...
ISBN: 0
Realizacja zamówienia: 48 h dni
Sprzedanych produktów: 1
Koszt wysyłki od: 8.99 PLN
Wydawnictwo: Karta

Zamach na prezydenta (grudzień 1922)

W wielogłosie świadectw – wypowiedzi działaczy politycznych, publicystów, osób biorących udział w tamtych wydarzeniach – widać klimat polityczny, który doprowadził do zabójstwa Prezydenta Narutowicza oraz towarzyszył okolicznościom jego śmierci, pogrzebu i procesu w tej sprawie. Tekst odsłania mechanizm szukania winy w obcym, na którego opinia publiczna z kręgów narodowych naznaczyła Prezydenta.

Dziennik partyzanta z Zamojszczyzny

Zapis tworzony od stycznia do lipca 1944 roku przez Bolesława Polakowskiego „Wiarusa”, partyzanta ze Szczebrzeszyna, należącego oddziału AK Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”, jest jednym z nielicznych tego typu świadectw powstających na gorąco. Życie codzienne, nastroje wśród kolegów, akcje przeciw Niemcom opisuje w trudnym dla partyzantki okresie nasilenia przez okupanta likwidacji oddziałów leśnych.

Kres Prus Wschodnich (1945)

Dwa świadectwa z okolic Królewca z końca 1944 roku i początku 1945 – momentu, kiedy coraz wyraźniej widać zbliżający się kres niemieckiego świata. Relacje Esther Schwerin i Hansa Lehndorffa to zapisy ludzi wyjątkowych, nie tylko dlatego, że należących do wyższych sfer tego społeczeństwa. Jak pisze autorka przedmowy do obu tekstów, Ewa Czerwiakowska, „głównym motorem ich działań jest poczucie odpowiedzialności za innych”.

Wieś kolektywna (fotografie Ireny Jarosińskiej)

Fotografowana przez Irenę Jarosińską polska wieś w pierwszej połowie lat 50. – okresie intensywnej przymusowej kolektywizacji, ale też modernizacji i mechanizacji gospodarki oraz rozwoju kultury i oświaty, co prawda socjalistycznej w treści – ukazana została przez pryzmat codzienności jej mieszkańców. Zdjęcia pochodzą ze znajdującej się w całości w zbiorach Ośrodka KARTA kolekcji wybitnej fotografki.

Dyskusje: Dekomunizacja ulic

Karta 2012, 162x232, 160 s., oprawa miękka

 

Karta nr 72 Chłop kolektywny

Książka

  • ISBN: 

Polecamy również...

    

 
   Wystarczy dokonać zakupu za 150 zł i zapłacić przelewem lub kartą by cieszyć się darmową wysyłką kurierską na dowolny adres w Polsce!